היסטוריית הצילום – מאז ועד היום | בלוג

ענף הצילום החל את דרכו לפני כמאתיים שנים ובכך התאפשר לאדם לראשונה להנציח את הרגע באופן מדויק ואותנטי. למעשה, רכישתה של יכולת זו שינתה ועיצבה במובנים רבים את התפיסה האנושית, ואף השפיעה באופן מהותי על תחומי האומנות, הפרסום והתקשורת. כיום ענף הצילום מצוי ושכיח במגוון היבטים של חיי היומיום, החל מהעיתונות והטלוויזיה, דרך שלטי החוצות ורשת האינטרנט, ועד לאלבומי תמונות ותערוכות במוזיאונים. כל אלו מהווים חלק בלתי נפרד מהנוף והנופך של החברה האנושית בתחילת שנות האלפיים.

התחלת הצילום- קאמרה אובסקורה

עיון הצילום כונה בתחילה קאמרה אובסקורה, כלומר חדר חושך אשר יקפיא את העולם החיצוני במרחב דו מימדי. האפשרות העסיקה לאורך הדורות אנשי מדע ואומנים רבים, וצברה תאוצה החל מהמאה השמונה עשרה, כאשר הראשון שהצליח ליישם את מחקריו בתחום היה מדען צרפתי בשם נייפס ניספור. בתחילת המאה התשעה עשרה יצר ניספור את הצילום המקובע הראשון בעזרת תהליך שאותו כינה היליוגרפיה, כלומר רישום בשמש, בעזרת חומרים כימיים רגישים לאור אשר הונחו על גבי לוח מתכת ממורק ומשוח בזפת. הלוח הונח בתוך קופסת קאמרה אובסקורה עם עדשה קעורה ונחשף לאור השמש במשך שמונה שעות, שבסיומן התקבל הצילום הראשון בשחור לבן הנקרא נוף מחלון בלה גרא. ניספור נפטר במפתיע שנים ספורות לאחר המצאתו ואת עבודתו המשיך ז’אק לואי דאגר אשר שיכללה בהצלחה מרובה, אך גם לקח לעצמו את הקרדיט וכינה את התהליך דאגרוטיפ – על שמו. כעבור שנים קנתה ממשלת צרפת מדאגר את זכויות הפטנט ושחררה אותו לכלל הציבור.

המעבר למצלמה ולצבע

מי שהצעיד את עולם הצילום אל השלב הבא היה הממציא סרגי לויצקי ליבוביץ, אשר פיתח באמצע המאה התשע עשרה את מצלמת האקורדיון. המצלמה שיפרה את חדות האובייקט והיוותה בסיס לבניית מצלמות במשך עשורים רבים. בתקופה זו גם הוחלפו פלטות המתכת על ידי הפילם שהמציא ג’ורג’ איסטמן האמריקאי, אשר מספר שנים לאחר מכן פיתח ושיווק את מצלמת הקודאק שהייתה המצלמה המסחרית הראשונה בעולם. השלב המשמעותי הבא בתחום הצילום התרחש בשנות השישים של המאה התשע עשרה, כאשר הפיזיקאי הסקוטי ג’יימס קלרק מקסוול פיתח לראשונה טכניקה ליצירת תמונה צבעונית, ואילו בתחילת המאה העשרים המציאו האחים ויימר את טכניקת האוטוכרום שאפשרה צילום צבעוני מסחרי. טכניקות אלו השתכללו בהדרגה מבחינת איכות המצלמות ופיתוח התמונות, ושלטו בעולם הסטילס עד לשנות השמונים של המאה העשרים.

עולם הצילום בימינו

באמצע שנות השבעים של המאה העשרים הומצאה לראשונה המצלמה הדיגיטאלית על ידי סטיבן שושן, מהנדס של חברת קודאק. כך נהפך הפילים לנחלת העבר, שכן המצלמות הדיגיטאליות נעזרת בחיישן רגיש לאור המאוחסן כקובץ דיגיטאלי ומסוגל לשמור מאות ואף אלפי תמונות. כיום, בעשור השני של שנות האלפיים, משמש ענף הצילום במגוון רחב של תחומים כדוגמת צילום רפואי וצילום עיתונאי, צילומי הריון סטילס, פורטרטים ומשפחה, צילומי אוויר וצילומים תת מימיים, צילומי טבע, אופנה, צילום חתונות ואירועים.

<iframe width=”500″ height=”375″ src=”https://www.youtube.com/embed/VUsqS8Ena14″ frameborder=”0″ gesture=”media” allow=”encrypted-media” allowfullscreen></iframe>