הדמיה – מתי צריך אותה? | בלוג

הדמיה, או בלועזית – סימולציה, מאפשרת, בעזרת אמצעים טכנולוגיים שונים או דרכים אחרות, לחקות את המציאות. משתמשים בה למטרות שונות, בין אם לצרכי רפואה, חינוך, צרכי ביטחון ואפילו בתחום העיצוב והאדריכלות. הטכנולוגיות המתקדמת מציעה מגוון של פתרונות שונים, המאפשרים לדמות את המציאות, כך שתראה באופן זהה, ולעיתים גם כמעט מדויק, לכפי שהיא באמת. לשם מה צריך הדמיות ממוחשבות? באילו תחומים היא משתלבת ומהי בדיוק ההדמיה? על כך, בכתבה הבאה.

מהי הדמיה

ההדמיה היא, כאמור, חיקוי של מציאות כלשהי באמצעים שונים. בעזרת מודל מסוים, שאותו בונים, מצליחים ליצור מציאות, הזהה לזו הקיימת בפועל. מטרתה המרכזית של ההדמיה היא לאפיין התנהגויות מסוימות בהקשרים שונים, ובין אם לצרכי לימוד והסבר, צרכי בידור או לצרכים אחרים שנועדו לפתח מוצרים שונים או פתרונות טכנולוגיים מתקדמים. תחום ההדמיה התפתח באופן משמעותי במאה העשרים והיישומים השונים במחשב, שהתפתחו במקביל, מאפשרים לעשות זאת כיום באופן מדויק, איכותי מאד וגם מתקדם.
ההדמיה יכולה להיעשות בכמה טכניקות. היא יכולה להיעשות באופן פיזי, על ידי המדגים עצמו ותוך שימוש בעצמים שונים ומתחלפים שאותם הוא עצמו מזיז ומסדר. ההדמיה יכולה להיות גם אינטראקטיבית על ידי חיקוי מצבים אמיתיים של כמה אנשים, וכמובן, היא יכולה להיעשות גם באופן ממוחשב, בעזרת מערכות שונות המדמות מציאות כלשהי.

מתי משתמשים בה

ההדמיה לוקחת חלק בתחומים רבים. היא עוזרת לחקור מציאות מורכבת מאד, ועושה זאת בעזרת אמצעים פשוטים וזולים יחסית. למשל, היא מאפשרת לדמות פיצוצים גדולים וחזקים, המחליפים את הפיצוץ האמיתי כמובן, ומאפשרת ללמוד על תכונותיו של הפיצוץ ועל השפעתו ובהתאם – הכנה נכונה ופתרונות שיעזרו להילחם בכך. ההדמיה מאפשרת גם לבחון השערות שונות, שלא ניתן לבחון אותן בעזרת ניסויים. כמו, למשל, בחינת תופעות טבע מיוחדות כדוגמת המפץ הגדול או תופעות הקשורות בהיווצרות הירח וכדור הארץ. לצד כל אלה, מאפשרת ההדמיה גם תרגול של פעולות מסוימות, מבלי לחוות אותן באמת. זהו פתרון מצוין להדמיית פעילות בשדה הקרב, בטיסות ועוד.

הדמיה באדריכלות ובעיצוב

את ההדמיה אפשר למצוא גם בתחום העיצוב, ובעיקר בתחום האדריכלות, שם לוקחת חלק חשוב ומרכזי בתהליך התכנון ומאפשרת לבחון את הפתרונות המוצעים ואת מידת התאמתם. באדריכלות נחשבת ההדמיה האדריכלית לאמצעי פופולארי מאד, ובמיוחד גם לאור הפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים, שמאפשרים לעשות זאת באופן מדויק. בעוד שבעבר נעזרו האדריכלים וגם המעצבים בשרטוטים ידניים כדי להמחיש את תכנונם ואת מראה המבנה, הרי שכיום מאפשרת ההדמיה הממוחשבת לעשות זאת באופן מיידי ולהמחיש את המראה האמיתי של המבנה, ממש כפי שיתקבל בתום הבנייה.
ההדמיה יכולה לכלול מגוון של פרמטרים שונים ולהתייחס לשטח הן בחלקו החיצוני והן בחלקו הפנימי. היא עושה שימוש באלמנטים רבים מאד, כמו תיאורה, חומרים שונים וגם שקיפויות, וכל זאת כדי להמחיש, וקרוב למציאות ככל האפשר, את המבנה או הפרויקט שבתכנון.