גיבוי תמונות בענן | בלוג

אחד התחומים החמים כיום הינו שמירת מידע ממחשבים וסמארטפונים בענן. שמירת מידע בענן חוסכת מקום על המחשב והסמארטפון, מאפשרת גישה מכל מקום ומכל מכשיר, ובלבד שיש גישה לאינטרנט, ומאפשרת לשתף את המידע עם אנשים נוספים על פי הגדרת בעל המידע. חברות שונות מציעות שירותי אחסון בענן, כאשר הידועות הן Dropbox, סקיידרייב של מיקרוסופט ודרייב של גוגל.

יתרונות גיבוי בענן

מלבד החסכון על ציוד הקצה (יש צורך בפחות זכרון על הסמארטפון והמחשב כדי לשמור נתונים), שמירת מידע בענן מספקת גם שירותי תחזוקה שוטפים כגיבוי, אבטחת מידע וכדומה. אדם יכול לשים את מסמכיו בענן ולדעת כי מסמכיו מגובים, וכי תהיה לו גישה אליהם ממגוון מחשבים ומכשירים בעלי חיבור לרשת האינטרנט.
היתרונות לא נגמרים שם. שיתוף במידע הופך להיות קל כיוון שכבר אין צורך לשלוח את המידע עצמו (מסמך, מונה, קטע וידאו וכדומה) אלא מספיק לשלוח לינק אל המקום בו המידע מאוחסן. פרטיות המידע בענן היא בהתאם לרצון המשתמש – ניתן לשמור את המידע כפרטי, משותף או משותף לאנשים מסוימים בלבד, או מגובה בסיסמה (פיצ’ר הקיים רק בחלק משירותי האחסון בענן).

אז מה שונה בין חברות האחסון השונות?

ישנם מספר הבדלים אשר כדאי לשים אליהם לב בבחירת אחסון וגיבוי בענן, מלבד בחירה בחברה בעלת מוניטין, ספק אמין ורציני ושירות ונוחות השימוש.

  • נוחות השימוש – התקנת אפליקציה על המחשב (בספקים המציעים שירות זה) מאפשרת גישה לקבצים ישירות שלא דרך הדפדפן. ישנם ספקים המאפשרים הגדרת תיקיות רגילות כתיקיות אחסון וכן אפליקציות ייעודיות לסמארטפונים וסינכרון אוטומטי של תמונות וקבצים.
  • נפח מוצע בחינם – כל חברה מציעה נפח התחלתי שונה, הניתן בחינם למשתמשים. מדובר בנפח הכולל לכלל המסמכים המגובים בענן. ישנן חברות אשר כגימיק מציעות נפח נוסף בחינם תמורת נאמנות (סקיידרייב) או תמורת צירוף חברים חדשים (דרופבוקס, Cubby). מבין החברות הפועלות בתחום, דרופבוקס מציעה את הנפח הכולל הקטן ביותר (2 גיגהבייט) וסקיידרייב את הנפח החינמי הגדול ביותר (7 גיגהבייט). מגה, חברה חדשה של קים דוטקום (מייסד אתר שיתוף הקבצים מגה-אפלואד), מציעה 50 ג’יגה-בייט בחינם, ואולם השירות עדיין איטי וסובל מחבלי – לידה שכנראה ייפתרו בהמשך.
  • נפח מירבי לקובץ יחיד – בכמה שירותי אחסון ישנה מגבלת נפח לקובץ בודד. לדוגמה, מגבלת נפח לגוגל דרייב היא 10 ג’יגה, סקיידרייב עד 2 ג’גיה, ואילו דרובקוס או שוגר-סינק אינם כוללים מגבלת נפח לקובץ.
  • עלות נפח אחסון נוסף – עם האוכל בא התיאבון, וכדאי לבדוק מראש מה העלות של נפח אחסון נוסף בענן. ככלל, דרופבוקס הם בין היקרים ביותר ואילו סקיידרייב הם הזולים ביותר. מדובר בהבדלים משמעותיים הנעים בין 50$-200$ לשנה ל- 100 ג’יגה- בייט נוספים.
  • תאימות – לא כל החברות פועלות עם כל מערכות ההפעלה או כל מכשירי הסמארטפון. iCloud, לדוגמה, פועלת על מכשירי אייפון אך לא על מכשירי אנדרואי. גוגל דרייב, מצד השני, פועלת טוב יותר על גוגל כרום ועם מכשירי אנדרואיד.
  • התאמה לסוגי אחסון שונים – אתרי אחסון שונים מתאימים במיוחד לסוגי קבצים שונים. אתרים כגון דרופבוקס ו- iCloud, או שירותים ישראליים של חברות גדולות, מתאימים במיוחד עבור העלאת תמונות, ומאפשרים סינכרון אוטומטי וצפייה בתכנים בענן. גוגל דרייב, לעומת זאת, מאפשר עריכה של קבצי אופיס, לאחר המרתם לפורמט גוגל דוקס.

לסיכום, בשורת מחשוב הענן, ובייחוד האחסון בשרתים מרוחקים, מאפשרת לצרכנים פרטיים (ולא רק עסקיים) לחסוך עלויות רבות. בצד יתרון החסכון ישנם יתרונות נוספים, כגון זמינות הקבצים בכל מקום ללא הצורך לשאת אותם בהתקן אחסון פיזי, כמו גם השקט הנפשי והידיעה כי הקבצים מגובים וניתנים לשחזור במקרה של מחיקה (כתוצאה מטעות אנוש או אסון חס – וחלילה).